Repertoár

Cimbal Classic – Katka a Dalibor Štruncovi

Tradiční vánoční koncert.

Hrají: Kateřina Štruncová, Dalibor Štrunc, Rastislav Kozoň, Katka Kovaříková, Martin Krajíček, Marek Švestka, Ženský sbor Jaderničky z Bystřice pod Hostýnem
Foto: Jef Kratochvil
Délka: 100 minut + přestávka
Koncert

Cena

Sektor A490,- Sektor B450,- Sektor C390,-

Cimbal Classic je brněnská nadžánrová kapela Kateřiny a Dalibora Štruncových (mj. houslistka a cimbalista skupiny Javory sourozenců Ulrychových), která patří už více než pětadvacet let mezi stálice a nejosobitější uskupení české folkové a alternativní hudební scény.
Tradiční vánoční koncerty pohladí posluchače nejen svou neopakovatelnou atmosférou a původní písňovou tvorbou souboru, ale samozřejmě i moravskou a českou vánoční hudbou vycházející převážně z lidových tradic. Své „čtvrtstoletí laskavé hudby“ oslavil Cimbal Classic na sklonku loňského roku nejenom jubilejními koncerty, na nichž zazněl výběr posluchačsky nejúspěšnějších písní, které se za ty roky nastřádaly na jeho deseti profilových, žánrově rozličných albech, ale také představením nejnovějšího CD s názvem „Nepřestaň si malovat“.
Právě nové písně společně s málo známými, neotřelými, ale o to krásnějšími a zemitějšími koledami převážně z Valašska budou patřit k pilířům nového adventního programu Cimbal Classiku v roce 2018. Máte-li rádi průzračné a čisté melodie, lyrické, přemýšlivé a vtipné texty propojené přirozeným zpěvem a nadprůměrným muzikantským řemeslem, pak Vás Cimbal Classic určitě nezklame.
Štruncův autorský rukopis a zpěv jeho ženy Kateřiny dělají z Cimbal Classiku nezaměnitelný soubor, který se samozřejmě opírá o další šikovné muzikanty. V současné době hraje Cimbal Classic v šestičlenném složení. Katku a Dalibora Štruncovy coby pilíře a pěvecké frontmany kapely doplňují hobojista a sopránsaxofonista Rastislav Kozoň, violistka Katka Kovaříková, basista Marek Švestka a mandolinista Martin Krajíček. Dnešní Cimbal Classic, to je hudba ovlivněná folkem, folklórem, ale i vážnou hudbou plující někde na rozhraní těchto menšinových žánrů.
Snad i Vám „cimbalclassická komořinka“ učaruje a vtáhne Vás do svého laskavého světa.
Jako ochutnávku a pozvánku do hlediště lze hudební poetiku CC zhlédnout ve videích níže.

Ženský sbor Jaderničky vzniknul spontánně na jaře roku 2008 se záměrem obohatit repertoár premiérového CD cimbálové
muziky Bukovinka s názvem Na rynku v Bystřici o písně v podání dívčího sboru. Úspěšná spolupráce byla impulsem
pro pravidelný nácvik původně osmičlenné skupiny děvčat pod vedením primášky a sbormistryně Lenky Zajícové .
Z bezejmenného, pro účely nahrávání vytvořeného uskupení se postupem času stal skutečný dívčí sbor s nezaměnitelným a osobitým výrazovým projevem navazujícím na nejlepší tradice valašského ženského zpěvu. I v tomto ohledu je přiléhavý a slušivý název Jaderničky, neboť podobnost se šťavnatými, lahodnými jablíčky k nakousnutí není náhodná. Za uplynulých více než deset let činnosti se Jaderničky profilovaly nejen na samostatných vystoupeních, ale dále spolupracují i s CM Bukovinka. Společné koncerty vyústily v další studiovou práci na hudebních nosičích muziky. (CD Sloboda, sloboda a Nad Hostýnem slunko svítí). Pojí je také hudební přátelství s Hanáckým mužským sborem Rovina z Olomouce. Přijaly pozvání k natáčení CD Dež sem já šíl na Svaté Kopeček a obohatily svůj repertoár o písně z hostýnského Záhoří i  Hané. V poslední době navázaly Jaderničky spolupráci i s brněnským, nadžánrovým souborem Cimbal Classic.