Repertoár

Garderobiér

Členové souboru se připravují na večerní představení Krále Leara, garderobiér Norman žehlí košile, půvabná Irene leští královskou korunu, vyčerpaný Sir je u konce svých sil… Venku padají bomby, občas vypadne proud…

Autor: Ronald Harwood
Režie: Roman Polák
Hrají: Bolek Polívka, Milan Lasica, Emília Vašáryová, Jitka Čadek Čvančarová, Zdena Herfortová
Scénografie: Petr Čaněcký
Kostýmy: Petr Čaněcký
Hudba: Juraj Bartoš
Překlad: Věra Šedá, Alexandra Ruppeldtová
Délka: 120 minut + přestávka
Premiéra: 28. 01. 2005
Derniéra: 12. 01. 2015
Divadlo: Divadlo Bolka Polívky
Komedie

Garderobiér Norman už šestnáct let oddaně a s láskou, ale i ironií sobě vlastní, pečuje o svého pána. Postavě egoistického, ale na druhou stranu i milého a šarmantního hlavního herce a principála, řečeného Sira.
Celé drama se odehrává během jednoho válečného dne roku 1942, kdy divadelní společnost, jíž dominuje téměř despotický Sir, prožívá zdánlivě běžný divadelní den. Členové souboru se připravují na večerní představení Krále Leara, garderobiér Norman žehlí košile, půvabná Irene leští královskou korunu, vyčerpaný Sir je u konce svých sil… Venku padají bomby, občas vypadne proud…
Hra je koncipovaná jako tzv. divadlo na divadle, přičemž divákovi umožňuje pohled do divadelního zákulisí – do Sirovy šatny a krátce také do dění za portály. Režisér Polák dílo poněkud upravil a patrně vzhledem k blízkému vztahu obou hlavních protagonistů ke komičnu ji posunul směrem ke kabaretní povaze. V tomto duchu se Sir během představení několikrát přenese zpět do svého mládí – kdy byl ještě svět krásný a on zdravý a plný sil – a společně s Irene zpívá swingové písně. Ta si také Sira při poslední písni odvádí do pomyslného divadelního nebe.
Při psaní hry se Harwood nechal inspirovat nejenom vlastními hereckými zkušenostmi – byl původní profesí herec – ale i zkušenostmi ze strany druhé. Celých pět let totiž působil jako garderobiér shakespearovského herce a ředitele divadelní společnosti v jedné osobě Sira Donalda Wolfita, na jehož počest pak hru napsal.