Repertoár

Miloš Štědroň uvádí…

Třetí ročník tematických přednášek.

Hrají: prof. PhDr. Miloš Štědroň, CSc.
Délka: 90 minut bez přestávky

Cena

Sektor A100,-

Skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity a popularizátor hudební historie Miloš Štědroň patří k nejvýraznějším osobnostem českého hudebního života současnosti. Autor známých melodií z Balady pro banditu a hudby k dalším divadelním představením představuje cyklus svých přednášek v Divadle Bolka Polívky.

Listopadové a prosincové setkání s Milošem Štědroněm přinese přednášky na téma zpracování shakespearovských námětů v operách.

Témata přednášek:

24. 3. Recitál shakespearovských dobových madrigalů od alžbětinských skladatelů
Při setkání zazní madrigaly shakespearovské doby od dobových anglických skladatelů, jak zněly ve hrách alžbětinců Shakespeara, Marlowa, Bena Johnsona a dalších. Kromě skladatelů Johna Dowlanda a Thomase Morleye půjde ve druhé části o největšího anglického barokního skladatele Henryho Purcella a jeho masques psané právě k Shakespearovým hrám. Bude připomenuta nezapomenutelná interpretace zpěváka a dirigenta Alfreda Dellera a jeho consortu, který před léty zpíval také v brněnském Janáčkově divadle, kde na něj s obdivem tehdy zíral i autor pořadu

14. 4. Romeo a Julie v baletním, operním a symfonickém zpracování
Při setkání inspirovaném tragédií Romeo a Julie budou připomenuta symfonická, operní i baletní zpracování této látky s důrazem na Čajkovského a především Prokofjeva, protože světová premiéra jeho baletu Romeo a Julie, který je dnes považován za jeden z největších baletů hudebních dějin, proběhla 30.prosince 1938 právě v Brně. Pro naši scénu dílo získal vynikající tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota.